کتاب شرق غرب

اثر میروسلاو پنکوف از انتشارات روزنه - مترجم: محمدحسین واقف-بهترین داستان های کوتاه

این کتاب روایت بلغارستان است؛ از تسلط عثمانی بر آن کشور، از جنگ‌های آزادسازی از دست عثمانی‌ها، از جنگ‌های بالکان، از استبداد و سقوط کمونیسم. داستان‌هایی از این مجموعه هم از اکنون بلغارستان سخن می‌گویند، از آن‌هایی که به دنبال زندگی بهتر به غرب رفته‌اند. اما این کتاب تاریخ نیست، کتابی است که تاریخ را از لابه‌لای زندگی افراد روایت می‌کند و داستان‌هایش در نهایت تصویری یکپارچه از گذشته و اکنون بلغارستان به ما می‌دهد. تصویری که برای خواننده‌ی فارسی‌زبان بسیار آشناست. میروسلاو پنکوف جوان در این کتاب با نثری غنی و روایتی دل‌نشین، شخصیت‌هایی فراموش‌نشدنی خلق کرده است تا روایت‌گر تاریخ و آدم‌هایش باشند؛


خرید کتاب شرق غرب
جستجوی کتاب شرق غرب در گودریدز

معرفی کتاب شرق غرب از نگاه کاربران
چقدر خوب بود! داستان‌هایی تکان‌دهنده با طنزی تلخ و شخصیت‌هایی فراموش‌نشدنی. خیلی خیلی خوب بود


مشاهده لینک اصلی
کتاب شرق غرب مجموعه‌ی هفت داستانه که در بلغارستان اتقاق می‌افته یا به نحوی به بلغارستان ارتباط داره. داستان‌ها شیرین‌اند و به راحتی خواننده رو
مجذوب می‌کنند. نویسنده در حالی که تلاشی برای روایت تاریخ نداره، با ظرافتی که از حوادث و شخصیت‌ها ارائه می‌ده خواننده رو با تاریخ و فرهنگ بلغارستان آشنا می‌کنه. تشابهات فرهنگی و حتی تاریخی‌ای که وجود داره نوشته رو برای خواننده‌ی فارسی زبان ملموس می‌کنه و اگه نسبت به دوران سلطه کمونسیم و پس از فروریختن پرده آهنین کنجکاوی‌ای داشته باشید قطعن لذت می‌برید.
نکته جالب دیگه‌ی کتاب، اینه که داستان‌ها با وجود ناملایمات و ناکامی‌ها، تلخ و آزاردهنده نیستند چرا که طنز ملایم جاری در داستان، تلخی رو پوشش می‌ده. همچنین شخصیت‌ها باعث ایجاد حس ترحم و دلسوزی بیش‌از حد در خواننده نمی‌شن.
تنها نقطه ضعف کتاب اینه که خیلی خوب شروع می‌شه و داستا‌ن‌های اول خیلی دلچسبن ولی دو داستان آخر کمی ضعیف‌ترن نسبت به سایر داستان‌ها.
داستان‌های محبوب من در این کتاب، «شرق غرب» و «خرید لنین» بودند و داستان «عکس با یوکی» خیلی احساسی و زیبا بود.
کتاب ترجمه‌ی بسیار روان و خوش‌خوانی داره، جملات ساده و ملموس بیان شدن و شما رو وارد جریان داستان می‌کنند. ترجمه خشک یا بیش از حد شکسته نیست که حواس خواننده رو از فضای داستان پرت کنه و ذهن رو مشغول خودش کنه.
در مجموع خوندن این کتاب رو توصیه می‌کنم.

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب شرق غرب


 کتاب کریسمس گردی و داستان های دیگر
 کتاب بادبادک
 کتاب پیامبر و دیوانه
 کتاب تمشک
 کتاب هابوریم و بچه های دهکده
 کتاب خدا جونم بالاخره چطوری می توانم خودم را دوست بدارم؟