کتاب یادداشت های یک پزشک جوان

اثر میخائیل بولگاکف از انتشارات ماهی - مترجم: آبتین گلکار-بهترین داستان های کوتاه

حرفه‌ی اصلی بولگاکف پزشکی بود. او در سال 1916، پس از اتمام تحصیلاتش، به قصبه‌ای دورافتاده در ایالت نیکولسکویه منتقل شده و به‌تنهایی با بیماری روستاییان دست‌و‌پنجه نرم کرده بود. ماجراهای مجموعه‌ی یادداشت‌های یک پزشک جوان برگرفته از تجربه‌های بولگاکف در این روستاست و می‌توان گفت که نویسنده این مجموعه را بر اساس واقعیت نوشته و تقریباً همه‌ی رویدادهای توصیف‌شده در داستان‌ها را شخصاً تجربه کرده است. این داستان‌ها در زمان حیات او در نشریات مختلف منتشر شد و پس از درگذشتش به‌صورت کتاب در آمد. در این کتاب داستان «مورفین» نیز گنجانده شده است که بولگاکف در آن چگونگی اعتیاد یک پزشک به این ماده‌ی مخدر را به شکل بدیع و تکان‌دهنده‌ای به تصویر می‌کشد.


خرید کتاب یادداشت های یک پزشک جوان
جستجوی کتاب یادداشت های یک پزشک جوان در گودریدز

معرفی کتاب یادداشت های یک پزشک جوان از نگاه کاربران
میخائیل بولگاکوف را به عنوان نویسنده ی مرشد و مارگریتا و دل سگ میشناختم، اما بولگاکوف در این کتاب یک پزشک جوان است که به قول خودش مستقیم از روی نیمکت دانشگاه به روستایی دور افتاده پرتاب شده.
در هشت داستان کوتاه این مجموعه دکتر بولگاکوف جوان داستان هایی از زندگی و دوران کارآموزی خود در قصبه ای دور افتاده را روایت میکند. در کنار وجه قصه پرداز و سرگرم کننده داستانها و زبان شیرین راوی، هر از گاهی ردی از قلم شیوای نویسنده ی سرشناس را نیز میبینیم، به ویژه داستان مورفین که گویا آنهم برگرفته از تجربیات شخصی خود بولگاکوف است زمانی که درگیر اعتیاد به مورفین بوده.

ترجمه نیز بسیار روان و گیرا بود.
در مجموع یک کتاب خوب و لذت بخش
:)

مشاهده لینک اصلی
کتابی حاوی تجربیات اولیه یک پزشک جوانِ تازه فارغ التحصیل شده از دانشگاه و روزمرگی های او حین فرستاده شدنِ او به یک روستای دور برای گذراندن طرح.در لابه لای ماجراها انواع حس ها را میتوان مشاهده کرد@حسِ ترسِ ناشی از اولین بیمار، غرورِ کاذب بعد تشخیص های درست، سردرگمی، نفرت از جهالت مردم درباره بیماری ها، نفرت از ناآگاهی، تلاش برای زنده ماندن، بی تفاوتی بیماران، وضع نامناسب امکانات و لحظه شماری برای اتمام این دوره از زندگی نویسنده@
و درنهایت حسِ خشم، جایی خوندم @خشم@مجازاتی است که مابه خودمان میدهیم به خاطر اشتباهِ یک نفر دیگر!

همه اینها را که به زندگی عادی خود تعمیم بدیم متوجه میشیم، هر روز در حال درگیری با چنین افرادی یا افکاری هستیم و کاری هم از دستمان برنمی آید و شاید به این جمله نزدیکتر میشم:همه عمر تلاش کردم دیگران را تغییر دهم؛ غافل از اینکه باید خود را تغییر میدادم.

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب یادداشت های یک پزشک جوان


 کتاب نوزده داستان کوتاه از نویسندگان بزرگ
 کتاب میان فنجان های قهوه
 کتاب ما یک خانه ی آبی داریم
 کتاب کاخ ژاپنی
 کتاب در اردوگاه محکومین
 کتاب رسوایی در کشور بوهم